وقتی که بحث مراقبت از پوست به میان می آید، باید هرچه می توانیم تلاش کنیم: چرا که علاوه بر منافذ پوست، چربی پوست و مشکلات پوستی، باید درموردمحصول جدیدی که روی پوستتان قرار می گیرد نیز نگران و حساس باشید. هربار که ترند یا گرایش جدیدی در جامعه ی زیبایی به وجود می آید، بایددست نگه دارید وقبل از استفاده از یک محصول درمورد آن خوب فکر کنید.شما نمی توانید هرمحصولی را امتحان کنید و به همین راحتی تعادل پوست خود را به هم بزنید.

البته هوشیار بودن در زمان استفاده از یک محصول، یک مورد حیاتی و مهم در مراقبت از پوست می باشد. یکی از مراحل مهم که شما هیچوقت نباید آن را نادیده بگیرید، چک کردن مواد تشکیل دهنده است.اکثر اوقات، به خاطر یک سری مواد شیمیایی خشن، پوست شما واکنش نشان داده و به خاطر مواد تشکیل دهنده ی محرک، تحریک و ملتهب می شود.بنابراین برای اینکه بتوانید بهترین محصول را برای پوست خود انتخاب کنید، از چند ماده باید دوری و پرهیز کنید.

الکل

بااینکه الکل برای پاکسازی منافذ پوست بسیار موثر است، اما اگر پوستی حساس دارید، باید حتما این ماده را از لیست مراقبت های پوستی خود کنار بگذارید.این ماده علاوه بر تمیز کردن، رطوبت طبیعی پوست را نیز ازبین می برد، درنتیجه ممکن است باعث تحریک و خشکی پوست شود.برای دانستن مقدار مصرفی الکل دریک محصول،دستورالعمل آن در لیست ترکیبات را بررسی کنید: هرچه این ماده در قسمت بالاتری از لیست قرار گرفته باشد، مقدار آن در محصول بیشتر می باشد. در انتخاب محصولاتی مثل تونر ها باید بیشتر مراقب باشید،چراکه اغلب دارای مقدار زیادی الکل می باشند(هرچند، این روزها این مورد درحال تغییر است).

همچنین لازم به ذکر است که انواع خاصی از الکل وجود دارد که در رابطه با مراقبت از پوست های حساس، باید به آنها دقت کرد، برای مثال می توان: الکل ستیل، الکل استریل و الکل ستیریل را نام برد.

مواد عطری

آیا از محصولات آرایشی و بهداشتی معطر خوشتان می آید؟ متاسفانه، این مواد همیشه بهترین گزینه برای پوست های حساس نمی باشند. البته دراینجا یک مورد محرمانه نیز وحود دارد: شرکت ها مجبور نیستند که مواد تشکیل دهنده ی یک عطر را عنوان کنند، کافی است بگویند که از چه عطری در محصول خود استفاده کرده اند. بنابراین شما نمی توانید بفهمید که آیا در این محصول از ماده ی شیمیایی که به آن حساسیت دارید، استفاده شده است یانه. اگر عطری با پوست شما ناسازگار باشد، ممکن است موجب تحریک و التهاب پوستتان شود.علاوه براین، بودن عطر در یک محصول اصلا چیز ضروری و سودمندی نیست، بنابراین بهتر است به جای چنین محصولاتی از محصولات غیر معطر استفاده کنید.

پارابن ها

بسیاری از شرکت ها از پارابن در محصولات خود استفاده می کنند تا هم طول عمر محصول را افزایش دهند و هم از رشد باکتری ها در محصول جلوگیری کنند. اگر پوست حساسی دارید، به شدت به شما توصیه می کنیم که از محصولات بدون پارابن استفاده کنید. مطالعات نشان داده است که پارابن علاوه بر تحریک پوست شما، خطر ابتلا به سرطان سینه را نیز افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: علت قرمزی و حساسیت پوست صورت و روش درمان آن

سولفات ها

مشابه الکل، سولفات ها نیز مواد تمیزکننده ی خشنی می باشند که می توانند روغن طبیعی پوست را از بین ببرند وباعث خارش و خشکی پوست شما شوند.اگر پوستی دارید که به TLC بیشتری نیاز دارد، پس این ماده از موادی نیست که شما برای آرایش و مراقبت پوست خود به آن احتیاج دارید.پس از حذف کردن مواد پاک کننده ی خشن و سرسخت نترسید و درعوض برای پاک کردن ارایش و منافذ پوست خود از گلیسیرین و مواد طبیعی استفاده کنید.

رنگ های مصنوعی

محصولات بهداشتی و مراقبت از پوستی که دارای رنگ های زیبا و جادویی می باشند، ممکن است باعث زیبایی و جذابیت شما شوند اما درست مثل عطر ها شما به این موارد نیز هیچ نیازی ندارید. اکثر این رنگ ها از مواد مصنوعی ساخته شده اند که مواد تشکیل دهنده ی آنها ناشناخته هستند و ممکن است هر آسیبی به پوست شما بزند. این رنگ ها ممکن است منافذ پوست شما را مسدود کنند و یا حتی بدتر ممکن است از طریق پوستتان باعث مسمومیت شما شوند.پس حتما وجود موادی چون FD&C و”D&C را بررسی کنید چرا که این مواد با رنگ های مصنوعی مطابقت دارند.اگر پوستی حساس دارید پس از محصولات بی رنگ یا محصولاتی که رنگ طبیعی دارند استفاده کنید.

لایه بردارها و ماسک های طبیعی

درمورد لایه بردارها، خیالتان راحت باشد، نیازی نیست که آنها را کنار بگذارید: ممکن است بخواهید از لایه بردار ها برای پوستتان استفاده کنید، تا زمانی که استفاده از آنها باعث تحریک پوستتان نشده اند، این مورد ایرادی ندارد. از آنجایی که احتمالا از دانه های ریز موجود در آنها خوشتان می آید، بهتر است که از لایه بردارهای شیمیایی که برپایه ی میوه ها ایجاد شده اند، ماسک هایی که از پوست جدا می شوند (البته مشخصا این کشیدن نباید باعث درد شود) و ماسک های طبیعی ساخته شده از رس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.