نیاسینامید چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

مطمئنا تابحال در مورد ترکیباتی که فواید بسیاری برای پوستتان دارند زیاد شنیده اید. رتینول ها، انواع ویتامین، آنتی اکسیدانها و دیگر ترکیبات معروف که می توانند برای پوستتان معجزه کنند. ولی خیلی از افراد ممکن است کمتر اسم نیاسینامید به گوششان خورده باشد. می توان گفت که نیاسینامید یکی از مفیدترین و البته ناشناخته ترین ترکیبات در دنیای زیبایی محسوب می شود و تازه چند سالیست که اسمش بر روی زبانها افتاده و هر روز تولید کنندگان بیشتری از این ترکیب در محصولات مراقبت از پوست خود استفاده می کنند. نیاسینامید یک ماده همه کاره است که می تواند فواید متعددی برای پوستتان داشته باشد.
ما در این مقاله در مورد نیاسینامید، نحوه استفاده از آن و فوایدش برای پوست توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

نیاسینامید چیست؟

 به زبان ساده، نیاسینامید (niacinamide) نوعی ویتامین B3 محسوب می شود. در واقع ویتامین B3 به دو گروه تقسیم می شود: نیاسین (Niacin) یا نیکوتینیک اسید و نیاسینامید یا نیکوتینامید (Nicotinamide).

نیاسین ترکیبی است که بدنمان برای تبدیل غذا به انرژی به آن نیاز دارد. در واقع این ماده در بسیاری از غذاهایی که می خوریم وجود دارد. از فواید نیاسین در بدن می توان به کاهش کلسترول خون، کاهش دردهای آرتروز و بهبود سیستم عصبی و گوارشی اشاره کرد.
نیاسینامید نوع فعال نیاسین محسوب می شود. این ماده محلول در آب است و در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست که بر پایه آب هستند یافت می شود. بر خلاف ترکیبات اسیدی مانند آلفا و بتا هیدروکسی اسیدها، ویتامین سی و رتینول، نیاسینامید ماهیتی غیر اسیدی دارد و چون این ماده توسط بدنمان تولید می شود پس پوست نیز به آن واکنش آلرژیک نشان نخواهد داد.

نیاسینامید چگونه توسط بدنمان تولید می شود؟

در واقع هنگامی که غذاهایی سرشار از نیاسین می خوریم (مانند قارچ و جگر)، بدنمان این نیاسین را به نیاسینامید، و سپس آنرا به کوآنزیم هایی تبدیل می کند که باعث تقویت متابولیسم و سوخت و ساز غذا شده و باعث آزاد شدن انرژی در بدن می شوند. خبر خوب اینکه نیازی نیست فقط به رژیم غذایی برای دریافت مقادیر مورد نیاز نیاسینامید اکتفا کنیم و چون این ماده می تواند به راحتی به داخل پوستمان نفوذ کند، می توان برای دریافتش، از کرم ها و سرمهای حاوی نیاسینامید نیز استفاده کرد.

نیاسینامید چه فوایدی برای پوست دارد؟

بطور کلی باید بگوییم که نیاسینامید می تواند برای کم کردن تحریک پوست و بهبود توازن آن بسیار مفید باشد و یک انتخاب خیلی خوب برای همه پوستها مخصوصا پوستهای مستعد جوش و آکنه محسوب می شود. ناگفته نماند که مشورت با پزشک پوستتان برای استفاده بهتر و موثرتر از نیاسینامید همیشه پیشنهاد می شود.

اگر بخواهیم دقیق تر به آن نگاه کنیم، فواید نیاسینامید عبارتند از:

۱-مبارزه با رادیکالهای آزاد مضر برای پوست

 مانند استفاده از آنتی اکسیدانها، استفاده از نیاسینامید می تواند رادیکالهای آزاد روی پوست که باعث تخریب لایه محافظتی آن می شوند را از بین ببرد. در واقع، در افرادی که پوستی حساس و چرب دارند، بجای استفاده از اسکوربیک اسید یا ویتامین سی، پیشنهاد می شود که از نیاسینامید استفاده کنند. اسکوربیک اسید ماهیتی اسیدی دارد که می تواند باعث چرب تر شدن و قرمزی پوست در این افراد شود ولی نیاسینامید اینطور نیست و همچنین دوام بیشتری روی پوست خواهد داشت.

۲-کاهش قرمزی و لکه های پوست

آزمایشات زیادی ثابت کرده اند که نیاسینامید توانایی بالایی در درمان قرمزی، لکه های ناشی از افزایش سن و همچنین ملاسما دارد. طبق این آزمایشات، مصرف نیاسینامید دو درصد، به مدت چهار هفته، به خوبی می تواند قرمزی پوست را کاهش دهد.
در مورد درمان ملاسما نیز نیاسینامید مانند یک قهرمان عمل می کند و طبق آزمایشات انجام شده، مصرف نیاسینامید چهار درصد می تواند همان عملکردی را داشته باشد که هیدروکینون چهار درصد دارد، البته با عوارض جانبی خیلی کمتر!

۳-کاهش چین و چروک پوست

طبق گزارشات علمی منتشر شده در منابع معتبر، مصرف نیاسینامید ۴ درصد می تواند تاثیر زیادی در کاهش چین و چروکهای پوست داشته باشد. همچنین این گزارشات نشان می دهند که مصرف نیاسینامید ۴ درصد در دوره ای ۸ هفته ای، می تواند چین و چروکهای دور چشم را نیز به طور قابل توجهی کمتر کند.

۴-درمان جوش و آکنه

بخاطر ماهیت ضد میکروب و ضد تورمش، نیاسینامید گزینه ای قابل توجه برای درمان آکنه و جوشهای پوستی محسوب می شود. طبق یکی از آزمایشات انجام شده روی تاثیر آن روی آکنه های صورت، مصرف نیاسینامید ۴ درصد می تواند آکنه های متوسط پوست را به طور قابل توجهی کمتر کند و از این لحاظ آنرا با کلیندامایسین یک درصد مقایسه می کنند ولی با عوارضی بسیار کمتر!

در واقع از لحاظ کمتر کردن جوش و آکنه های خفیف تا متوسط، نیاسینامید بهتر از رتینوئید و بنزوئیل پروکسید عمل خواهد کرد.

نیاسینامید چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

۵-تنظیم ترشح چربی پوست

محصولات مراقبت از پوست زیادی هستند که این ادعا را مطرح می کنند و ما در سایت نیز گفته بسیاری از آنها را نقض کردیم زیرا کاری که این محصولات می کنند تنظیم ترشح چربی پوست نیست و فقط می توانند با جذب آن، چربی پوست را برای مدت کوتاهی کمتر کنند.

ولی اخیرا ثابت شده که مصرف نیاسینامید ۲ درصد به مدت ۲ تا ۴ هفته می تواند مقدار و همچنین ترشح چربی روی پوست را کاهش دهد. این خبر بسیار خوبی برای کسانی است که از چربی بیش از حد پوست خود ناراضی اند!

۶-صاف کردن پوست و کاهش ظاهر منافذ

با اینکه نمی توان اندازه واقعی منافذ پوست را کاهش داد، ولی با مصرف نیاسینامید، پوست تمیز تر و هموار تر شده و چربی های داخل این منافذ از بین می روند که در نهایت می تواند به کوچکتر شدن ظاهر این منافذ بیانجامد.

۷-کاهش قرمزی پوست

اگر پوستی قرمز دارید، نیاسینامید می تواند کمک خوبی برایتان باشد. گزارشات نشان داده اند که مصرف نیاسینامید ۵ درصد می تواند قرمزی و همچنین رزاسه را تا حد خوبی کمتر کند. نیاسینامید این کار را با تقویت لایه محافظتی پوست انجام می دهد که می تواند به کاهش حساسیت و قرمزی پوست منجر شود.

۸-تقویت لایه محافظت پوست

اگر پوستی بسیار حساس دارید که با مصرف بیشتر محصولات مراقبت از پوست مانند رتینوئیدها، می سوزد و قرمز می شود، ممکن است این حساسیت به خاطر عملکرد ضعیف لایه محافظت از پوستتان باشد که به مرور زمان و بخاطر استفاده نامناسب از محصولات مراقبت از پوست و یا عوامل دیگر ضعیف شده است. نیاسینامید می تواند با آبرسانی و پرتر کردن این لایه به تقویت آن کمک خوبی کند.

۹-کاهش خشکی پوست

مصرف دوره ای و روزانه دوبار از نیاسینامید دو درصد، می تواند اثرات قابل توجهی در آبرسانی و پرتر شدن پوستتان داشته باشد. طبق آزمایشات انجام شده، از لحاظ آبرسانی به پوست، اثر آبرسانی نیاسینامید حتی از اثر روغنهای مینرال نیز بیشتر است به علاوه اینکه بر خلاف روغنهای مینرال، نیاسینامید عوارض خیلی کمتری دارد.

۱۰-کاهش اکسیداتیو استرس (Oxidative stress)

دقت کرده اید که پوست برخی افراد وقتی سنشان بالاتر میرود، کمی زرد رنگ می شود؟ این اثر بخاطر عاملی است به نام اکسیداتیو استرس. اکسیداتیو استرس وقتی روی پوست ایجاد می شود که عواملی مانند افزایش سن موجب می شوند تا رادیکاهای آزاد روی پوست بیشتر از مقداری شوند که پوست می تواند آنها را از بین ببرد. نیاسینامید می تواند مانند یک آنتی اکسیدان عمل کند و مانع از ایجاد چنین اثری روی پوست شود. در واقع مصرف نیاسینامید ۵ درصد، دوبار در روز می تواند اثر اکسیداتیو استرس را به خوبی از بین ببرد.

۱۱-محافظت از پوست در برابر نور خورشید

مطالعات نشان داده اند که مصرف نیاسینامید در کنار کرم ضد آفتاب می تواند به محافظت موثرتر از پوست در برابر اشعه های UVA و UVB کمک بسیار خوبی کند. پس اگر بخواهید مدت زیادی را زیر نور آفتاب بگذرانید، مصرف نیاسینامید در کنار ضد آفتابتان پیشنهاد می شود.

نیاسینامید چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

مصرف نیاسینامید چه عوارضی دارد؟

باید گفت که در دوزهای ۲ تا ۵ درصد، مصرف نیاسینامید هیچ گونه عوارضی برای پوست نخواهد داشت. در واقع نیاسینامید یکی از امن ترین ترکیبات برای پوست محسوب می شود. همچنین در زمان بارداری و شیردهی، بر خلاف رتینوئیدها که می توانند خطرناک باشند، مصرف ۲ تا ۵ درصد نیاسینامید اصلا ضرری برایتان نخواهد داشت. پس اگر محصول حاوی نیاسینامیدتان باعث ایجاد حسایت روی پوستتان شد، احتمالا مقصر ترکیبی دیگر در آن محصول است و یا نیاسینامید را در کنار ترکیبی استفاده کرده اید که با آن همخوانی ندارد. در ادامه در این مورد بیشتر توضیح می دهیم.
همچنین اگر پوستی حساس دارید و می خواهید از درصد بالاتری از نیاسینامید استفاده کنید، بهتر است که آنرا اول روی بازویتان امتحان کنید. اگر بعد از ۲۴ ساعت واکنش آلرژیکی مشاهده نکردید، از آن محصول استفاده کنید. به علاوه بهتر است در این مورد با پزشک پوستتان نیز مشورت کنید.

چه ترکیباتی را نباید در کنار نیاسینامید استفاده کنید؟

طبق تحیقات جدید صورت گرفته بر روی نیاسینامید، می توان از آن در کنار هر نوع ترکیب دیگری استفاده کرد زیرا نیاسینامید بافتی کاملا پایدار دارد که در کنار ترکیبات دیگر تغییر ماهیت نمی دهد. البته طبق گفته برخی کمپانی ها مانند دی اوردینری، بهتر است از نیاسینامید در کنار محصولات حاوی ویتامین سی استفاده نشود. البته دلیلی که دی اوردینری عنوان کرده این است که نیاسینامید می تواند کارایی ویتامین سی را تضعیف کند و پیشنهاد کرده که از آنها در زمانهای خلاف هم استفاده کنید. مثلا از سرم نیاسینامید صبحها و از سرم ویتامین سی غروبها استفاده شود.

پس همانطور که گفتیم، کارایی نیاسینامید در کنار ترکیبات دیگر تضعیف نشده و می توانید از این ترکیب در کنار ترکیبات متداول مراقبت از پوست استفاده کنید.

چطور باید از نیاسینامید استفاده کنیم؟

دوبار در روز، صبح و شب می توانید از نیاسینامید استفاده کنید. روزها می توانید از آن قبل از ضد آفتابتان و شبها قبل از مرطوب کننده از نیاسینامد استفاده کنید. همچنین باید گفت مدت زمانی که نیاز است تا نیاسینامید تاثیر کاملی روی پوست داشته باشد معمولا ۴ تا ۱۲ هفته است. البته بهتر است که این مدت طبق نظر پزشک پوستتان تعیین شود.

چه افرادی می توانند از نیاسینامید استفاده کنند؟

مصرف نیاسینامید برای همه افراد پیشنهاد می شود مگر اینکه در موارد خاص و طبق نظر پزشک، مصرف آن منع شود. تمام انواع پوست، مخصوصا افرادی که پوستی حساس دارند می توانند از مصرف نیاسینامید سود ببرند.

از نیاسینامید چند درصد استفاده کنم بهتر است؟

معمولا برای شروع، مصرف نیاسینامید ۲ تا ۵ درصد پیشنهاد می شود. این میزان برای افرادی که پوستی خیلی حساس دارند نیز مناسب خواهد بود. در دفعه های بعدی و اگر این مقدار تاثیر قابل توجهی روی پوستتان نداشت، می توانید از درصدهای بالاتر مانند ۱۰ تا ۱۵ درصد استفاده کنید. البته برای استفاده از این مقدار بهتر است با پزشک پوستتان مشورت کنید.
اگر پوستی حساس دارید و یا دفعه اولیست که از نیاسینامید استفاده می کنید، ممکن است محصولات حاوی نیاسینامید ۱۰ درصد برایتان حساسیت زا باشند.

مطالب مرتبط:

آشنایی با معروفترین روشهای غیر تهاجمی برای جوانسازی و رفع معایب پوست

معرفی بهترین ترکیبات مراقبت از پوست برای کاهش جای جوش و آکنه

معرفی بهترین ترکیبات مراقبت از پوست برای کاهش چین و چروک

نحوه انتخاب بهترین مرطوب کننده برای انواع پوست

معرفی بهترین ترکیبات مراقبت از پوست برای کاهش جوش و آکنه

بهترین ترکیبات مراقبت از پوست برای رفع لکه و تیرگی های پوست

رتینوئیدها: موثرترین ترکیبات برای کاهش واقعی چین و چروک پوست

 

 

2 thoughts on “نیاسینامید چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

 1. سمیرا says:

  سلام وقت بخیر
  فاصله زمانی استفاده سرم آلفا اربوتین و سرم نیاسینامید تو روتین بهتره ک چقدر باشه؟
  و اینکه نیاسینامیدم تو یخچال باشه با تو دمای اتاق مشکلی براش نمیاد؟

  • آرومیس says:

   سلام وقت شما هم بخیر. اول از سرم آلفا آربوتین استفاده کنید، ۱ تا ۲ دقیقه صبر کنید و سپس سرم نیاسینامید را اعمال کنید. روزی دوبار، صبح و غروب این کار را انجام دهید.
   نگهداری سرمها، از جمله سرم نیاسینامید در یخچال می تواند به حفظ ترکیبات آنها کمک خوبی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.